FightHST
Official Site of the first ever successful Citizen's Initiative Victory followed by an HST Referendum Victory
blank
Archive for ‘ Recall Archive ’

Barnett, Donna – Newest MLA profile for discussion on FightHST BC Recall

Twice a week, we will post a new profile from our list of 24 MLA’s for discussion. The order is purely random . . .

Donna Barnett MLA Chopping BlockBRITISH COLUMBIA LIBERAL PARTY

MLA: Donna Barnett

Cariboo-Chilcotin

Elected: 2009

Votes: 6,259, Opponent: 6,171

CLICK HERE TO SIGN UP FOR RECALL

Please comment and discuss this MLA’s position on the Recall List


E-mail:
donna.barnett.mla@leg.bc.ca

Office:

East Annex
Parliament Buildings
Victoria, BC
V8V 1X4

100 Mile House Constituency:
6 – 530 Horse Lake Road
PO Box 95
100 Mile House, BC
V0K 2E0
Phone: 250 387-3820 Phone: 250 395-3916
Fax: 250 356-5471 Fax: 250 395-3973

Williams Lake Constituency:
301 – 383 Oliver Street
Williams Lake, BC
V2G 1M4
Phone: 250 305-3800
Fax: 250 305 3808

Donna Barnett was appointed Parliamentary Secretary for Pine Beetle Community Recovery to the Ministry of Community and Rural Development on June 10, 2009. She was elected MLA for Cariboo-Chilcotin on May 12.

Share on Facebook

Slater, John – Newest MLA profile for discussion on FightHST BC Recall

Twice a week, we will post a new profile from our list of 24 MLA’s for discussion. The order is purely random . . .

John Slater, MLA Chopping Block

BRITISH COLUMBIA LIBERAL PARTY

MLA: John Slater

Boundary-Similkameen

Elected: 2009

Votes: 6,681, Opponent: 5869

CLICK HERE TO SIGN UP FOR RECALL

Please comment and discuss this MLA’s position on the Recall List


E-mail:
john.slater.mla@leg.bc.ca

Office:

East Annex
Parliament Buildings
Victoria, BC
V8V 1X4

Constituency Office:
8312 – 74th Avenue
P.O. Box 1110
Osoyoos, BC
V0H 1V0
Phone: 250 953-4869 Phone: 250 495-2042
Fax: 250 387-9100 Fax: 250 495-2077
Toll free: 1 877 652-4304

John Slater was appointed Parliamentary Secretary for Water Supply and Allocation to the Minister of Environment on June 10, 2009. He was elected as MLA for Boundary-Similkameen on May 12, 2009. He will also be serving on the Environment and Land Use Committee.

Share on Facebook
facebook
SITE SEARCH 

EVENTS

RALLIES OR EVENTS

No Rallies this week.

2010 MLA LIST

  • Email the Prime Minister of Canada
  • Email the Governor General of Canada
  • MP Letter Template
  • Prime Minister Letter Template
  • PROVINCIAL MLA LIST (by riding)
    Abbotsford South John van Dongen
    Abbotsford West Mike De Jong
    Abbotsford-Mission Randy Hawes
    Alberni-Pacific Rim Scott Fraser
    Boundary-Similkameen John Slater
    Burnaby North Richard Lee
    Burnaby-Deer Lake Kathy Corrigan
    Burnaby-Edmonds Raj Chouhan
    Burnaby-Lougheed Harry Bloy
    Cariboo North Bob Simpson
    Cariboo-Chilcotin Donna Barnett
    Chilliwack John Les
    Chilliwack-Hope Barry Penner
    Columbia River-Revelstoke Norm MacDonald
    Comox Valley Don McRae
    Coquitlam-Burke Mountain Douglas Horne
    Coquitlam-Maillardville Diane Thorne
    Cowichan Valley Bill Routley
    Delta North Guy Gentner
    Delta South Vicki Huntington
    Esquimalt-Royal Roads Maurine Karagianis
    Fort Langley-Aldergrove Rich Coleman
    Fraser-Nicola Harry Lali
    Juan de Fuca John Horgan
    Kamloops-North Thompson Terry Lake
    Kamloops-South Thompson Kevin Kreuger
    Kelowna-Lake Country Norm Letnick
    Kelowna-Mission Steve Thomson
    Kootenay EastBill Bennett
    Kootenay West Katrine Conroy
    Langley Mary Polak
    Maple Ridge-Mission Marc Dalton
    Maple Ridge-Pitt Meadows Michael Sather
    Nanaimo Leonard Krog
    Nanaimo-North Cowichan Doug Routley
    Nechako Lakes John Rustad
    Nelson-Creston Michelle Mungall
    New Westminster Dawn Black
    North Coast Gary Coons
    North Island Claire Trevena
    North Vancouver-Lonsdale Naomi Yamamoto
    North Vancouver-Seymour Jane Ann Thornwaite
    Oak Bay-Gordon Head Ida Chong
    Parksville-Qualicum Ron Cantelon
    Peace River North Pat Pimm
    Peace River South Blair Lekstrom
    Penticton Bill Barisoff
    Port Coquitlam Mike Farnworth
    Port Moody-Coquitlam Ian Black
    Powell River-Sunshine Coast Nicholas Simons
    Prince George-Mackenzie Pat Bell
    Prince George-Valemount Shirley Bond
    Richmond Centre Rob Howard
    Richmond East Linda Reid
    Richmond-Steveston John Yap
    Saanich North and the Islands Murray Coell
    Saanich South Lana Popham
    Shuswap George Abbott
    Skeena Robin Austin
    Stikine Doug Donaldson
    Surrey-Cloverdale Kevin Falcon
    Surrey-FleetwoodJagrup Brar
    Surrey-Green Timbers Sue Hammell
    Surrey-Newton Harry Bains
    Surrey-Panorama Stephanie Cadieux
    Surrey-Tynehead Dave Hayer
    Surrey-WhalleyBruce Ralston
    Surrey-White Rock Gordon Hogg
    Vancouver-Fairview Margaret MacDiarmid
    Vancouver-False Creek Mary McNeil
    Vancouver-Fraserview Kash Heed
    Vancouver-Hastings Shane Simpson
    Vancouver-Kensington Mabel Elmore
    Vancouver-Kingsway Adrian Dix
    Vancouver-Langara Moira Stilwell
    Vancouver-Mount PleasantJenny Kwan
    Vancouver-Point Grey Gordon Campbell
    Vancouver-Quilchena Colin Hansen
    Vancouver-West End Spencer Herbert
    Vernon-Monashee Eric Foster
    Victoria-Beacon Hill Carole James
    Victoria-Swan Lake Rob Fleming
    West Vancouver-Capilano Ralph Sultan
    West Vancouver-Sea to Sky Joan McIntyre
    Westside-Kelowna Ben Stewart

  • WHO WILL WIN THE 2013 ELECTION IN BC?

    View Results

    Loading ... Loading ...
  • WHICH OF THESE SHOULD REPLACE HST REVENUE?

    View Results

    Loading ... Loading ...